Atrakcje Torunia

Wybrane zabytki i atrakcje Torunia

1. Ratusz Staromiejski

Widok na ratusz z Apartamentu niebieskiego

Toruński Ratusz Staromiejski należy do najbardziej imponujących takich obiektów w Polsce i jest jednym z największych w świecie, którego wieża z 1274 roku jest najstarszą wieżą tego typu w tej części Europy. Ratusz toruński należy do najwybitniejszych osiągnięć średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie. Doskonałe i wyważone proporcje tego monumentalnego gotyckiego gmachu, a także jego bogate i cenne artystycznie wyposażenie dowodzą kunsztu i smaku architektonicznego dawnego patrycjatu toruńskiego, dla którego Ratusz był dumą i świadczył o ekonomicznej potędze miasta – dawnego emporium handlowego Hanzy.

Był też najbardziej reprezentacyjnym świeckim gmachem w mieście, miejscem doniosłych wydarzeń i wielkich uroczystości oraz kwaterą królów polskich nadzwyczaj często odwiedzających Toruń. Dziś jest siedzibą Muzeum Okręgowego, którego zbiory doskonale obrazują dawną świetność miasta i jego wysoką kulturę artystyczną.

2. Katedra Świętojańska (św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty) – 200 metrów od naszych apartamentów.

Ceglana Katedra Świętojańska to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem „Tuba Dei”, licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika, pochowanym sercem króla Jana Olbrachta i najwcześniejszą na ziemiach polskich attyką nad kruchtą północną. Kościół ten, będący jednym z najstarszych i jednym z trzech największych w północnej Polsce, posiada bardzo liczne i cenne zabytki sztuki, zwłaszcza gotyckiej. Kościół był miejscem wszelkich uroczystości, w których udział brali między innymi królowie polscy. Był też ośrodkiem świata możnego patrycjatu toruńskiego i okolicznej szlachty, którzy opiekując się nim fundowali kaplice, epitafia, nagrobki, zachowane i podziwiane do dziś.

3. Krzywa Wieża – 450 metrów od naszych apartamentów.

Symbol Torunia i zarazem jego największa osobliwość i atrakcja turystyczna. Krzywa Wieża to dawna baszta miejska w systemie obronnym murów, jakich w Toruniu było niegdyś aż 54. Pochylona na skutek gliniastego, niestabilnego gruntu – choć legendy mówią zupełnie co innego.

4. Planetarium – 200 metrów od naszych apartamentów.

Najnowocześniejszy i najpopularniejszy taki obiekt w Polsce! Nowoczesne wyposażenie i efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet.

5. Żywe Muzeum Piernika – 350 metrów od naszych apartamentów.

Głównym zakresem działalności Muzeum Piernika jest pieczenie słynnego ciasta w pomieszczeniach, narzędziami i w technice takiej, jaką stosowano w XVI wieku. W zaaranżowanej na XVI-wieczną piernikarnię sali odbywa się pokaz produkcji pierników. Uczestnicy pokazu, którzy zostają czeladnikami Mistrza Piernikarskiego, aktywnie uczestniczą w całym procesie: od poznania składników piernika, własnoręcznego przesiewania mąki, ubijania korzeni, łączenia ciepłego miodu z mąką i przyprawami, aż po ugniatanie i wałkowanie ciasta. Z gotowego ciasta goście sami wycinają pierniki figuralne, wkładają ciasto do ozdobnych form, które po upieczeniu zabierają jako pamiątkę z tego niezwykłego muzeum.

6. Rejs po Wiśle

Statek pływa po Wiśle na długości całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego i jest dobrym sposobem do podziwiania z jednej strony panoramy starówki, z drugiej niemal dzikiego, zalesionego brzegu Wisły – Kępy Bazarowej. Na przeciwległy brzeg Wisły – do rezerwatu i punktu widokowego na wyspie Kępa Bazarowa przewozi turystyczna łódź motorowa „Katarzynka” z przystani przed Bramą Mostową.

Po więcej informacji na temat atrakcji Torunia zapraszamy do Informacji Turystycznej znajdującej się na parterze naszej kamienicy.

Kliknij tutaj i odwiedź stronę Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu